Descriere
Sursele de alimentare URANOS NX 2700 MTE oferă combinația perfectă între control digital avansat și ușurință excepțională în utilizare, garantând rezultate de sudură de cea mai bună calitate. Sunt capabile să îndeplinească cerințele de sudare din orice aplicație. Bogăția de funcții și soluții tehnologice le face un produs apreciat în toate domeniile de aplicare în care este necesară o sudură precisă și de înaltă calitate.
Caracteristici principale:
- Procese de sudare MIG/MAG, MIG/MAG pulsat, TIG DC HF și MMA
• Alimentare trifazată 3x230V – 3x400V
• Tehnologia invertorului greenWave®
• Unitate de alimentare cu sârmă încorporată
• 9 procese de sudare brevetate de la Böhler Welding
• Panou utilizator LCD color de 3,5″
• Curent maxim de sudare: 270A la 45% (40 °C)
• Greutate: 25 kg
De ce il aleg clientii
Tehnologie avansata si greutate redusa.
TIG ,MIG/MAG SI MMA -toate intr-un singur echipament.
Numarul mare de programare de sudare presetate.
| Procese de sudare | MIG/MAG – MIG/MAG PULSAT – MMA – TIG DC HF – TIG DC Lift |
| Materiale | Oțeluri carbon – Oțeluri inoxidabile – Aluminiu – Cupru |
| Dimensiuni | 620x270x460mm |
| Greutate | 25,0 kg |
| Tensiune (50/60 Hz) | 3×400/230V±15% |
| Putere maximă de intrare | 9,1/9,1 kVA |
| Curent maxim de intrare | 13,1/22,8 A |
| Factorul de putere PF | 0,94/0,96 |
| Eficienţă | 88/86% |
| Siguranță de linie cu ardere lentă | 16/20 A |
| Tensiune în circuit deschis | 92Vcc |
| Rata de protecție IP | IP23S |
| Clasa de izolație | H |
| Cablu de alimentare | 4×2,5 mm 2 – 5 m |
| Interval de ajustare | 3-270A |
| Ciclu de funcționare MIG/MAG – 40 °C | 45% – 270A 60% – 250A 100% – 230A |
| Ciclul de funcționare MIG/MAG – 25 °C | 100% – 270A |
| Ø Diametrul sârmei | 1,0-1,2 mm (oximetru 0,6-1,6) |
| Ø Sârmă cu miez flux | 0,9 – 1,6 mm |
| Ø Sârmă de aluminiu | 0,8 – 1,6 mm |
| Viteza firului | 0,5 – 22,0 m/min |
| Nr. role | 4 |
| Diametrul bobinei de sârmă | Ø 200/300 mm |
| Programe de sudare | 600 (max.) |
| Programe personalizate | 240 |
| Compatibil cu torța TIG U/D | Da |
| Compatibil cu torța digitală TIG | Da |
| Compatibil cu torța U/D MIG/MAG | Da |
| Compatibil cu torța PUSH PULL | Da |
| Compatibil cu telecomandă | Da |
Avantaje tehnice
- Tehnologie invertor GreenWave pentru eficiență energetică ridicată și control perfect asupra tuturor fazelor de sudare
- Condiții de lucru și de mediu dificile, durată de viață lungă
- Sistem de protocol de comunicație digitală CAN fieldbus (comunicare digitală de foarte mare viteză și fiabilitate ridicată)
- Controalele bazate pe software pot fi actualizate pe măsură ce devin disponibile noi funcții
- Dimensiuni reduse și construcție compactă
- Carcasă din plastic rezistentă la temperaturi ridicate, șocuri și abraziune
- Conducte de aer și placă de circuit imprimat complet încapsulată pentru a evita contaminarea cu praf
- Ventilator controlat liniar la cerere
- Tehnologie invertor de economisire a energiei (PFC încorporat – regulator al factorului de putere)
- Unitate de alimentare sârmă încorporată (acționare cu 2/4 role)
- Unitate de antrenare a sârmei complet proiectată intern
- Compatibil cu bobine de sârmă Ø 200/300 mm
- Dispozitiv de comutare a polarității pentru sudură
- Panou de control cu afișaj grafic LCD complet digital și ușor de utilizat
- Afișaj digital al parametrilor de sudură
- Stocare automată a ultimelor setări de lucru la oprire
- Capacitate de stocare a programelor de sudare definite de utilizator (64 de locații de memorie libere)
- Interfață utilizator complet programabilă
- Limite de siguranță programabile pentru operațiunile de sudare
- Tastă funcțională blocare-deblocare protejată prin parolă
- Ideal pentru sudarea cu electrozi electrozi reutilizabili cu diverse tipuri de electrozi populari
- Funcții de control al arcului reglabile încorporate (pornire la cald, forță arc, antiadere)
- Reglare sinergică pentru sudarea optimă cu electrozi îndoiți cu toate tipurile de electrozi
- Amorsare precisă a arcului și arc de înaltă stabilitate
- Mod de funcționare în 2/4 trepte
- Reglarea dinamică a arcului
- Aprindere perfectă a arcului (pornire ușoară – pantă motor)
- Corecția burnback-ului și a desprinderii picăturilor
- Mod de operare al umpluturii craterului
- Operațiuni sinergice din baza de date (60 de programe prestabilite)
- Reglarea vitezei sârmei (0,5-22,0 m/min), amperajului și grosimii piesei
- Mod de sudare prin puncte
- Mod de sudare intermitentă
- MIG/MAG pe două niveluri
- Compatibil cu torța sus/jos (reglarea curentului de sudare)
- Compatibil cu torța TIG digitală
- Control inteligent al pantei
- Adaptor Euro – compatibil cu pistoletul U/D MIG/MAG
- Compatibil cu torță digitală MIG/MAG
- Dispozitiv torță push-pull
- Compatibil cu telecomandă
- Compatibil cu unitatea de răcire WU
- Operațiuni de răcire controlată
Aplicatii recomandate
- Fabricație ușoară în atelier
- Șantiere de construcții
- Șantiere navale
- Construcții de utilaje pentru instalații
- Industria automobilelor
- Industria feroviară
- Industria alimentară
- Industria chimică
- Reparații și revizii
- Ateliere
- Prelucrarea tablei metalice
Recenzii
Nu există recenzii până acum.