Descriere
URANOS NX 3200 GSM este o sursă de alimentare care combină tehnologia avansată a controlului digital cu o mare simplitate în utilizare pentru a oferi ca rezultat o sudare precisă și de înaltă calitate. Este capabilă să îndeplinească cerințele de sudare din orice domeniu de aplicare. Bogăția de funcții și soluții tehnologice o face un produs apreciat în toate domeniile de aplicare în care este necesară o sudare precisă și de înaltă calitate.
Caracteristici principale:
- Procese de sudare MIG/MAG, MIG/MAG pulsat, TIG DC HF și MMA
• Alimentare trifazată 3x230V – 3x400V
• Tehnologie de invertor greenWave® pentru control avansat al arcului
• Compatibil cu o gamă largă de alimentatoare de sârmă
• 9 procese de sudare brevetate de la Böhler Welding
• Programe de sudare integrate pentru setări rapide și constante
• Panou utilizator LCD color de 3,5″
• Curent maxim de sudare: 320A la 50% (40 °C)
• Greutate: 27,6 kg
De ce il aleg clientii
Tehnologie avansata si greutate redusa.
TIG ,MIG/MAG SI MMA -toate intr-un singur echipament.
Numarul mare de programare de sudare presetate.
| Procese de sudare | MIG/MAG – MIG/MAG PULSAT – MMA – TIG DC HF |
| Materiale | Oțeluri carbon – Oțeluri inoxidabile – Oțeluri duplex Aluminiu – Cupru – Oțeluri de suprafață dură |
| Dimensiuni | 620x240x460mm |
| Greutate | 27,6 kg |
| Tensiune (50/60 Hz) | 3×400/230V±15% |
|
|
13,0/13,3 kVA |
| Curent maxim de intrare | 18,8/32,9 A |
| Factorul de putere PF | 0,95 |
| Eficienţă | 85% |
| Siguranță de linie cu ardere lentă | 20/30 A |
| Tensiune în circuit deschis | 75Vcc |
| Rata de protecție IP | IP23S |
| Clasa de izolație | H |
| Cablu de alimentare | 4x4mm 2 – 5 m |
| Interval de ajustare | 3-320A |
| Ciclu de funcționare MIG/MAG – 40 °C | 50% – 320A 60% – 310A 100% – 250A |
| Ciclul de funcționare MIG/MAG – 25 °C | 70% – 320A 100% – 270A |
| Ø Diametrul sârmei | 1,0-1,2 mm (oximetru 0,6-1,6) |
| Ø Sârmă cu miez flux | 1,2 – 1,6 mm |
| Ø Sârmă de aluminiu | 0,8 – 1,6 mm |
| Viteza firului | 0,5 – 22,0 m/min |
| Nr. role | 4 (2 WF NX 2000) |
| Diametrul bobinei de sârmă | Ø 200/300 mm (200 mm WF NX 2000) |
| Programe de sudare | 600 |
| Programe personalizate | 240 |
| Compatibil cu torța TIG U/D | Da |
| Compatibil cu torța U/D MIG/MAG | Da |
| Compatibil cu torța PUSH PULL | Da |
| Compatibil cu telecomandă | Da |
Avantaje tehnice
- Tehnologie invertoare greenWave pentru eficiență energetică ridicată și control perfect asupra tuturor fazelor de sudare
- Putere mare la 100% din ciclul de funcționare
- Condiții de lucru și de mediu dificile, durată de viață lungă
- Sistem de protocol de comunicație digitală CAN fieldbus (comunicare digitală de foarte mare viteză și fiabilitate ridicată)
- Controalele bazate pe software pot fi actualizate pe măsură ce devin disponibile noi funcții
- Carcasă din plastic rezistentă la temperaturi ridicate, șocuri și abraziune
- Conducte de aer și placă de circuit imprimat complet încapsulată pentru a evita contaminarea cu praf
- Ventilator controlat liniar la cerere
- Tehnologie invertor de economisire a energiei (PFC încorporat – regulator al factorului de putere)
- Unitate de alimentare cu sârmă (acționare cu 2/4 role)
- Unitate de acționare a sârmei proiectată complet de voestalpine Böhler Welding
- Panou de control complet al parametrilor pe unitatea de alimentare cu sârmă
- Compatibil cu bobine de sârmă Ø 200/300 mm
- Panou de control cu afișaj grafic LCD complet digital și ușor de utilizat
- Afișaj digital al parametrilor de sudură
- Stocare automată a ultimelor setări de lucru la oprire
- Capacitate de stocare a programelor de sudare definite de utilizator (64 de locații de memorie libere)
- Interfață utilizator complet programabilă
- Limite de siguranță programabile pentru operațiunile de sudare
- Tastă funcțională blocare-deblocare protejată prin parolă
- Controlul mai multor unități de sudură prin Ethernet
- Programare și gestionare completă a procesului de sudare de la distanță prin rețeaua PC
- Ideal pentru sudarea cu electrozi electrozi reutilizabili cu diverse tipuri de electrozi populari
- Funcții de control al arcului reglabile încorporate (pornire la cald, forță arc, antiadere)
- Reglare sinergică pentru sudarea optimă cu electrozi îndoiți cu toate tipurile de electrozi
- Amorsare precisă a arcului și arc de înaltă stabilitate
- Mod de funcționare în 2/4 trepte
- Reglarea dinamică a arcului
- Aprindere perfectă a arcului (pornire ușoară – pantă motor)
- Corecția burnback-ului și a desprinderii picăturilor
- Mod de operare al umpluturii craterului
- Operațiuni sinergice din baza de date (60 de programe prestabilite)
- Reglarea vitezei sârmei (0,5-22,0 m/min), amperajului și grosimii piesei
- Mod de sudare prin puncte
- Mod de sudare intermitentă
- MIG/MAG pe două niveluri
- Compatibil cu torța TIG digitală
- Control inteligent al pantei
- Compatibil cu torță digitală MIG/MAG
- Adaptor Euro – compatibil cu pistoletul U/D MIG/MAG
- Dispozitiv torță push-pull
- Compatibil cu telecomandă
- Compatibil cu unitatea de răcire WU
- Operațiuni de răcire controlată
Aplicatii recomandate
- Fabricație ușoară în atelier
- Fabricație în atelier mediu-greu
- Șantiere de construcții
- Șantiere navale
- Construcții de utilaje pentru instalații
- Construcția de rafinării de petrol
- Construcția de mașini și aparate
- Industria automobilelor
- Industria feroviară
- Industria nucleară
- Industria militară
- Industria aeronautică și aerospațială
- Industria alimentară
- Industria chimică
- Reparații și revizii
- Ateliere
- Prelucrarea tablei metalice
Recenzii
Nu există recenzii până acum.