Descriere
Cu caracteristici precum un afișaj color complet cu o interfață de utilizator extrem de intuitivă, un sistem inteligent de alimentare care asigură cel mai precis arc de sudare sau capacitatea de a adapta aparatele de sudură NX la sarcini specifice de sudare cu myNX, Böhler Welding unește competența și experiența a 40 de ani în dezvoltarea echipamentelor de sudură.
Caracteristici principale:
TIG AC – TIG DC HF – MMA
• Alimentare trifazată: 3x230V – 3x400V
• Tehnologie invertor greenWave®
• Panou utilizator: LCD color de 5″
• 7 procese de sudare brevetate de la Böhler Welding
• Până la 240 de programe personalizate (Joburi)
• Curent maxim: 500A la 35% (40 °C)
• Greutate: 37,3 kg
De ce il aleg clientii
Functii speciale pentru mai multe tipuri de sudura.
Sudura de calitate in orice conditii.
Sudura TIG pentru toate tipurile de metal.
| Procese de sudare | MIG/MAG – MMA – TIG DC Lift |
| Materiale | Oțeluri carbon – Oțeluri inoxidabile – Aluminiu |
| Dimensiuni | 485x210x400 mm |
| Greutate | 12,8 kg |
| Tensiune (50/60 Hz) | 1x230Vac±15% |
| Putere maximă de intrare | 5,7 kVA |
| Curent maxim de intrare | 24,7A |
| Factorul de putere PF | 1 |
| Eficienţă | 85% |
| Siguranță de linie cu ardere lentă | 25A |
| Tensiune în circuit deschis | 58Vcc |
| Rata de protecție IP | IP23S |
| Clasa de izolație | H |
| Cablu de alimentare | 3×2.5mm2 – 2m |
| Interval de ajustare | 5A-200A |
| Ciclu de funcționare MIG/MAG – 40 °C | 35% – 200A 60% – 160A 100% – 130A |
| Ciclul de funcționare MIG/MAG – 25 °C | 100% – 220A |
| Ø Diametrul sârmei | 0,8 -1,0 mm (diametru interior 0,6-1,0) |
| Ø Sârmă cu miez flux | 0,9 – 1,2 mm |
| Ø Sârmă de aluminiu | 0,8 – 1,0 mm |
| Viteza firului | 0,5 – 16 m/min |
| Nr. role | 2 |
| Diametrul bobinei de sârmă | Ø 200 mm |
| Program sinergic | 19 |
| Locația de memorie a programului de sudare | 8 |
Avantaje tehnice
- Tehnologie invertoare greenWave® pentru eficiență energetică ridicată și control perfect asupra tuturor fazelor de sudare
- Condiții de lucru și de mediu dificile, durată de viață lungă
- Sistem de protocol de comunicație digitală CAN fieldbus (comunicare digitală de foarte mare viteză și fiabilitate ridicată)
- Dimensiuni reduse și construcție compactă
- Carcasă din plastic rezistentă la temperaturi ridicate, șocuri și abraziune
- Conducte de aer și placă de circuit imprimat complet încapsulată pentru a evita contaminarea cu praf
- Ventilator controlat liniar la cerere
- Tehnologie invertor de economisire a energiei (PFC încorporat – regulator al factorului de putere)
- Unitate de alimentare cu sârmă încorporată (acționare cu 2 role)
- Compatibil cu bobine de sârmă cu diametrul de 200 mm
- Dispozitiv de comutare a polarității pentru sudură
- Panou de control complet digital și ușor de utilizat
- Afișaj digital al parametrilor de sudură
- Stocare automată a ultimelor setări de lucru la oprire
- Capacitate de stocare a programelor de sudare definite de utilizator (8 locații de memorie libere)
- Tastă funcțională blocare-deblocare protejată prin parolă
- Ideal pentru sudarea cu electrozi electrozi reutilizabili cu diverse tipuri de electrozi populari
- Funcții de control al arcului reglabile încorporate (pornire la cald, forță arc, antiadere)
- Setare sinergică pentru sudarea optimă cu electrozi îndoiți cu mai multe tipuri de electrozi
- Interferențe electromagnetice reduse la sudarea TIG cu pornire prin ridicare
- Mod de funcționare în 2/4 trepte
- Reglarea dinamică a arcului
- Aprindere perfectă a arcului (pornire ușoară – pantă motor)
- Corecția burnback-ului și a desprinderii picăturilor
- Mod de operare al umpluturii craterului
- Operațiuni sinergice din baza de date (19 programe prestabilite)
- Reglarea vitezei sârmei (0,5-16,0 m/min), amperajului și grosimii piesei
- Mod de sudare prin puncte
- Mod de sudare intermitentă
Aplicatii recomandate
- Fabricație ușoară în atelier
- Șantiere de construcții
- Reparații și revizii
- Lucrări artizanale
- Reparații caroserie vehicule
- Ateliere
- Prelucrarea tablei metalice
Recenzii
Nu există recenzii până acum.