Descriere
TERRA NX 400 MSE este sursa de curent perfectă pentru sudură simplă, fiabilă și modernă. Este potrivită în special pentru procesele continue și volumele mari de sudare, tipice prelucrării metalelor ușoare și grele, construcțiilor navale, construcțiilor de instalații și atelierelor mecanice în general.
Caracteristici principale:
- Procese de sudare MIG/MAG și MMA
• Alimentare trifazată 3x400V
• Compatibil cu o gamă largă de alimentatoare de sârmă
• 2 procese de sudare brevetate de la Böhler Welding
• Până la 600 de programe de sudare SteelDrive
• Curent maxim de sudare: 400A la 50% (40 °C)
• Greutate: 22,5 kg
De ce il aleg clientii
Usor de utilizat ,il pornesti si incepi sudura.
Sudura de calitate in orice conditii.
Sudura TIG pentru toate tipurile de metal.
| Procese de sudare | MIG/MAG – MMA – TIG DC Lift |
| Software-ul principal | MS TERRA NX SMC/MSE SteelDrive |
| Materiale | Oțeluri carbon – Oțeluri inoxidabile – Aluminiu |
| Dimensiuni | 620x240x460mm |
| Greutate | 22,5 kg |
| Tensiune (50/60 Hz) | 3x400V±15% |
| Putere maximă de intrare | 22,0 kVA |
| Curent maxim de intrare | 31,5 A |
| Eficienţă | 89% |
| Siguranță de linie cu ardere lentă | 30 A |
| Tensiune în circuit deschis | 61Vdc |
| Rata de protecție IP | IP23S |
| Clasa de izolație | H |
| Cablu de alimentare | 4x4mm 2 – 5 m |
| Interval de ajustare | 3-400A |
| Ciclu de funcționare MIG/MAG – 40 °C | 50% – 400A 60% – 360A 100% – 340A |
| Ciclul de funcționare MIG/MAG – 25 °C | 80% – 400A 100% – 360A |
| Ø Diametrul sârmei | 1,0 – 1,2 mm (diametru interior 0,0,6-1,6) |
| Ø Sârmă cu miez flux | 0,9 – 1,6 mm |
| Ø Sârmă de aluminiu | 0,8 – 1,6 mm |
| Viteza firului | 0,5 – 22,0 m/min |
| Nr. role | 4 |
| Diametrul bobinei de sârmă | Ø 200/300 mm (200 mm WF NX 230) |
| Compatibil cu telecomandă | Da |
| Compatibil cu torța U/D MIG/MAG | da (SteelDrive) |
| Compatibil cu torța PUSH PULL | Da |
Avantaje tehnice
- Sursă de alimentare cu tehnologie inverter pentru o dinamică îmbunătățită a arcului și control complet al tuturor fazelor de sudare.
- Putere mare la 100% din ciclul de funcționare
- Condiții de lucru și de mediu dificile, durată de viață lungă
- Sistem de protocol de comunicație digitală CAN fieldbus (comunicare digitală de foarte mare viteză și fiabilitate ridicată)
- Controalele bazate pe software pot fi actualizate pe măsură ce devin disponibile noi funcții
- Carcasă din plastic rezistentă la temperaturi ridicate, șocuri și abraziune
- Conducte de aer și placă de circuit imprimat complet încapsulată pentru a evita contaminarea cu praf
- Ventilator controlat liniar la cerere
- Unitate de alimentare cu sârmă (acționare cu 2/4 role)
- Unitate de acționare a sârmei proiectată complet de voestalpine Böhler Welding
- Panou de control complet al parametrilor pe unitatea de alimentare cu sârmă
- Compatibil cu bobine de sârmă Ø 200/300 mm
- Panou de control cu afișaj grafic LCD complet digital și ușor de utilizat (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Panou de control complet digital și ușor de utilizat (WF NX 230 Classic/Smart/SteelDrive – WF NX 330/430 Classic/Smart)
- Afișaj digital al parametrilor de sudură
- Stocare automată a ultimelor setări de lucru la oprire
- Copiere de rezervă/restaurare automată
- Capacitate de stocare a programelor de sudare definite de utilizator (240 de locații de memorie libere) (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Interfață utilizator complet programabilă (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Limite de siguranță programabile pentru operațiunile de sudare (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Tastă funcțională blocare-deblocare protejată prin parolă
- Controlul mai multor unități de sudură prin Ethernet
- Programare și gestionare completă a procesului de sudare de la distanță prin rețeaua PC
- Ideal pentru sudarea cu electrozi electrozi reutilizabili cu diverse tipuri de electrozi populari
- Funcții de control al arcului reglabile încorporate (pornire la cald, forță arc, antiadere)
- Setare sinergică pentru sudarea optimă cu electrozi îndoiți cu mai multe tipuri de electrozi (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Interferențe electromagnetice reduse la sudarea TIG cu pornire prin ridicare
- Mod de funcționare în 2/4 trepte
- Reglarea dinamică a arcului
- Aprindere perfectă a arcului (pornire ușoară – pantă motor)
- Corecția burnback-ului și a desprinderii picăturilor
- Mod de funcționare pentru umplerea craterelor (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Operațiuni sinergice din baza de date (18 programe presetate) (WF NX 230/330/430 Smart)
- Operațiuni sinergice din baza de date (52 de programe presetate) (WF NX 230/330/430 SteelDrive)
- Operațiuni sinergice din banca de date (DEMO)
- Reglarea vitezei sârmei (0,5-22,0 m/min), amperajului și grosimii piesei (WF NX 230/330/430 SteelDrive)
- Viteză sârmă (0,5-22,0 m/min) (WF NX 230 Classic/Smart/SteelDrive – WF NX 330/430 Classic/Smart)
- Mod de sudare prin puncte
- Mod de sudare intermitentă
- Bilevel MIG/MAG (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Adaptor Euro – compatibil cu pistoletul U/D MIG/MAG (WF NX 330/430 SteelDrive)
- Dispozitiv torță push-pull
- Compatibil cu telecomandă
- Compatibil cu unitatea de răcire WU
- Operațiuni de răcire controlată
Aplicatii recomandate
- Fabricație ușoară în atelier
- Fabricație în atelier mediu-greu
- Șantiere de construcții
- Șantiere navale
- Construcții de utilaje pentru instalații
- Construcția de rafinării de petrol
- Construcția de mașini și aparate
- Industria automobilelor
- Industria feroviară
- Industria militară
- Reparații și revizii
- Reparații șasiu
- Clădire
- Instalatori
- Muncitori în construcția standurilor
- Montatori de uși și ferestre
- Fierari
- Ateliere
- Prelucrarea tablei metalice
Recenzii
Nu există recenzii până acum.