Descriere
Cu caracteristici precum un afișaj color complet cu o interfață de utilizator extrem de intuitivă, un sistem inteligent de alimentare care asigură cel mai precis arc de sudare sau capacitatea de a adapta aparatele de sudură NX la sarcini specifice de sudare cu myNX, Böhler Welding unește competența și experiența a 40 de ani în dezvoltarea echipamentelor de sudură.
Caracteristici principale:
- Procese de sudare TIG AC, TIG DC cu amorsare HF și MMA, pentru aplicații versatile
- Alimentare trifazată flexibilă 3x230V / 3x400V
- Tehnologie de invertor greenWave® pentru eficiență energetică și control superior al arcului
- Panou de comandă cu afișaj LCD color de 5″, intuitiv și ușor de utilizat
- 7 procese de sudare brevetate Böhler Welding pentru rezultate constante și de înaltă calitate
- Capacitate de stocare de până la 240 de programe de sudare personalizate (joburi)
- Curent de sudare de până la 270A la 40% ciclu de funcționare (40 °C)
- Greutate de 27,0 kg, echilibru optim între putere și portabilitate
De ce il aleg clientii
Functii speciale pentru mai multe tipuri de sudura.
Sudura de calitate in orice conditii.
Sudura TIG pentru toate tipurile de metal.
| Procese de sudare | TIG AC – TIG MIX AC/DC – TIG DC HF – TIG DC Lift – MMA |
| Materiale | Oțeluri carbon – Oțeluri inoxidabile – Aluminiu – Nichel – Fonte – Cupru – Titan |
| Dimensiuni | 320x240x460mm |
| Greutate | 27,0 kg |
| Tensiune (50/60 Hz) | 3×400/230V±15% |
| Putere maximă de intrare | 10,9/11,1 kVA |
| Curent maxim de intrare | 15,8/27,2 A |
| Factorul de putere PF | 0,95 |
| Eficienţă | 80% |
| Siguranță de linie cu ardere lentă | 15/20 A |
| Tensiune în circuit deschis | 80Vcc |
| Rata de protecție IP | IP23S |
| Clasa de izolație | H |
| Cablu de alimentare | 4x4mm 2 – 5 m |
| Interval de ajustare | 3A-270A |
| Ciclu de funcționare TIG DC – 40 °C | 40% – 270A 60% – 250A 100% – 230A |
| Ciclul de funcționare TIG DC – 25 °C | 100% – 270A |
| Locația de memorie a programului de sudare | 64 |
| Compatibil cu torța TIG U/D | Da |
| Compatibil cu lanternă digitală | Da |
| Compatibil cu telecomandă | Da |
| Compatibil cu sistemul WeldNet | Da |
| EasyArc standard | Da |
Avantaje tehnice
- Tehnologie de invertor greenWave® pentru randament energetic ridicat și control precis al tuturor etapelor procesului de sudare
- Construcție robustă, proiectată pentru funcționare fiabilă în condiții de lucru și de mediu dificile, cu durată lungă de viață
- Sistem avansat de comunicație digitală CAN fieldbus, ce asigură transfer rapid de date și fiabilitate ridicată
- Panou de comandă complet digital, cu afișaj grafic LCD, interfață intuitivă și parametri de sudare clar vizualizați
- Funcții extinse de control al arcului și sudare pulsat/rapid (până la 2500 Hz), inclusiv selecția formei de undă AC și reglarea frecvenței până la 200 Hz
- Capacități avansate de programare, stocare și gestionare a proceselor de sudare, inclusiv control la distanță prin Ethernet și PC
- Sistem de răcire inteligent și construcție etanșată (PFC integrat, ventilator controlat la cerere, componente protejate împotriva prafului), compatibil cu torțe TIG digitale, telecomandă și unitatea de răcire WU
Aplicatii recomandate
- Fabricație ușoară în ateliere
- Construcția cazanelor, rezervoarelor și conductelor
- Șantiere de construcții și navale
- Industria auto și motociclete
- Industria ciclului și aerospațială
Recenzii
Nu există recenzii până acum.